У джазі тільки чоловіки

«У джазі — тільки чоловіки!»

 
      Джазовий оркестр «РадіоБенд Олександра Фокіна» виступив учора у Львівській філармонії. Про популярність цього колективу свідчить аншлаг у залі — попри те, що музиканти виступали у будній день, народу зібралося стільки, що й яблуку ніде було впасти. Напередодні виступу лідер і засновник «РадіоБенду», композитор, аранжувальник, художній та музичний керівник оркестру Олександр Фокін розповів журналісту "ВЗ" про свій колектив, унікальні інструменти і чоловічу дружбу.
 
– Коли народився ваш колектив?
– Наприкінці 1999 року. За 13 років існування склад "РадіоБенду" постійно змінювався, і зараз у колективі працює лише один музикант, який починав зі мною. Оркестр має звання академічного. Це єдиний у світі академічний оркестр джазу з таким званням.
 
– Пригадуєте свій перший виступ? 
– Ми були молоді і зухвалі, наважилися на дуже серйозний захід і зробили спільний концерт у Палаці «Україна» з легендарним, найстарішим у світі, російським оркестром тепер уже покійного Олега Лундстрема. У цьому концерті ми виступали у другому відділенні. Коли готувалися до програми, був переконаний, що буде успіх. І ми не "поступилися" метрам з шістдесятирічним стажем.
 
– Чула, що у вашому оркестрі унікальні інструменти...
– Колись для себе вирішили, що гратимемо на інструментах, які зарекомендували себе упродовж багатьох років. Ми не граємо на дешевих синтезаторах, а на таких інструментах, як, скажімо, орган Хаммонд ВЗ - це унікальний інструмент, єдиний в Україні. У нас є такий колекційний інструмент, як грандпіано "Ямаха", який вже багато років не випускають. Фендер-Родеспіано, тобто теж колекційний. Хонер-клавінет - струнний колекційний інструмент. Скажімо, барабани нам на спецзамовлення півроку виготовляли в Америці.
 
– Ви в оркестрі не лише керівник і засновник, а й аранжувальник?
– Майже сто відсотків аранжувань написав за всі ці роки. Як я собі оркестр уявляю, так він і звучить, тобто я завжди точно знаю, як треба написати, щоб оркестр звучав. Для мене найвище досягнення, коли він на концерті дає саме таке звучання, яке я собі уявляв, коли писав цю музику.
 
– Музиканти — одна команда лише на сцені чи поза роботою також друзі?
– Вважаю, що робота - це перш за все, а поза нею... Всі музиканти — люди дорослі, і це їхня особиста справа, з ким дружити. З іншого боку, коли ми на гастролях, разом обідаємо, спілкуємося. Працюємо щодня. Регулярно репетируємо. Тобто ми постійно разом... Але між нами нема недомовленостей, музиканти — відверті і щирі. Вільного часу маємо не так вже й багато, а у кожного сім'ї, діти, тож мусять побути у родинному колі.
 
– Ви багато гастролюєте. Пригадуєте якісь курйозні ситуації?
– Концерти, на щастя, завжди проходять стабільно. Був один концерт латино-джазу у Києві, де ми дуже перехвилювалися. З нами грали фантастичні музиканти - піаніст -композитор-співак Фредді Равель з Лос-Анджелеса та Вальфредо Рейєс, барабанщик, який зараз грає в групі «Чикаго». Концерт затримали на годину через проблеми з телевізійною технікою. І найнеприємніше сталося наприкінці, коли звукорежисер сказав, що останні чотири пісні не записалися. Я вийшов на сцену і сказав публіці, що ще доведеться трохи потанцювати, щоб телевізійники змогли усе нормально записати. От народ веселився (сміється. - Г.Я.).
      
Довідка «ВЗ» : «РадіоБенд» - універсальний оркестр, заснований у 1999 році. Виконує інструментальну музику в таких напрямах: джаз, фанк, ф'южн, латино, джаз-рок, ейсід-джаз, поп-джаз, а також популярну й танцювальну музику. Музиканти грають власні оригінальні аранжування творів світової музичної творчості, авторську музику, інструментальні версії пісенних хітів популярної музики. Лідер і засновник «РадіоБенду» Олександр Фокін - композитор, аранжувальник, художній та музичний керівник оркестру, виконавець на синтезаторах, саундпродюсер.
     
Розмовляла Галина Ярема
Джерело – Газета «Високий Замок»